Imieniny i Rajd Grzybny

27 września obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki, a jako że nasz Klub od 2019 roku ma oficjalnie w nazwie ‚turystyczny’ to zaczęliśmy w okolicach tego terminu obchodzić imieniny Klubu. W tym roku będą już drugie. Od dłuższego czasu również pod koniec września odbywa się tradycyjny Rajd Grzybny, któremu sprzyja jesienna aura. Nazwa rajdu wzięła się nie tylko od zbierania grzybów ale również od określenia dawnych, mniej udzielających się klubowiczów, których nazywamy Grzybami. Łącząc tradycję z nowoczesnością łączymy obie te imprezy w trakcie jednego weekendu.

Zapraszamy na wspólny spacer do lasu pełnego tajemnic. Mirachowo to cudowny teren z pięknymi krajobrazami niezwykle cennymi przyrodniczo obszarami, wśród nich szczególną rolę zajmują torfowiska i lasy bagienne. To wspaniale miejsce do wspólnego spędzenia czasu na łonie natury, zachęcamy do odwiedzenia go podczas 2 Imienin Klubu oraz tradycyjnego Rajdu Grzybnego 🙂

Spacer zaczynamy z miejsca, w którym się znajdujemy – sąsiedztwa leśniczówki Mirachowo. Główna trasa wędrówki o długości 5,8 km wiedzie pętlą otaczającą Jezioro Lubygość po niebywale atrakcyjnym krajobrazowo terenie. Można wybrać także alternatywny wariant spaceru – do Diabelskiego Kamienia nad Jeziorem Kamiennym. . Jako pomoc w orientacji w czasie wędrówki ustawiono na trasach kamienie kierunkowe. Wędrując drogami i ścieżkami śródleśnymi napotkać można wiele przyrodniczych ciekawostek, jak również zetknąć się z historią okolicznych terenów. Pagórkowaty teren jest bardzo urokliwy, a z uwagi na rosnące tu na znacznym obszarze buczyny jego oblicze zmienia się o każdej porze roku. Tę zmienność najlepiej obserwować ze znajdującego się na trasie punktu widokowego „Szczelina Lechicka”.

Jako miejsca szczególnie atrakcyjne można zobaczyć:

  • Jezioro Lubygość – bardzo malowniczy długi i wąski zbiornik wodny, który wraz z otaczającymi go stromymi zalesionymi brzegami uznany został za rezerwat przyrody już w 1962 r. Ozdobę rezerwatu stanowią lasy mieszane z bukiem, dębem i sosną w wieku ok. 200 lat.
  • Groty zlepieńcowo-żwirowe – ciekawostka geomorfologiczna położona w rezerwacie przyrody „Lubygość”. Półnaturalne twory przyrody powstałe na przełomie lat 50 i 60 XX wieku na skutek erozji w miejscu pobierania żwiru.
  • „Ptasia Wola” – bunkier partyzantów Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” odbudowany w 1979 roku staraniem Nadleśnictwa Kartuzy.
  • „Szczelina Lechicka” – ukryte pośród bukowych lasów miejsce, z którego roztacza się bardzo atrakcyjny widok na leżące u podnóża wzniesienia Jezioro Kocenko, w dalszej perspektywie na Jezioro Potęgowskie i zajmujący strome zbocze naprzeciw rezerwat przyrody „Szczelina Lechicka”.
  • Diabelski Kamień – imponujących rozmiarów głaz narzutowy położony u brzegu Jeziora Kamiennego na terenie rezerwatu przyrody „Żurawie Błota”. Kamień będący pomnikiem przyrody jest miejscem występowania wielu porostów.
  • Kapliczka św. Huberta – ufundowana przez Koło Łowieckie „Słonka” w Sierakowicach. Za nią „Las Papieski” składający się z sosen wyhodowanych z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI