Śniegołazy

Śniegołazy to nocny marsz długodystansowy, który organizujemy na Pomorzu w okolicach lutego. Impreza skierowana jest do wszystkich miłośników pieszych wędrówek, którym niestraszny jest mróz. 

Uczestnicy mają do przejścia dystans około 50 km. Oprócz długiego marszu mierzą się z własnymi  słabościami, niskimi temperaturami i prawdopodobnie dużą ilością śniegu.

Marsz polega na tym, że dwie grupy piechurów startują równocześnie z przeciwległych krańców trasy. Spotkają się w połowie drogi, a następnie każda podąża w kierunku, z którego nadeszła grupa idąca z naprzeciwka. W każdej edycji imprezy udział bierze ponad setka osób. Z roku na rok zainteresowanie naszą imprezą rośnie i uczestników jest coraz więcej.

Najbliższa, 15. edycja Śniegołazów odbędzie się w nocy z 8 na 9 lutego 2020 roku. Trasa przebiegać będzie Szlakiem Kamiennych Kręgów między Lipuszem a Czarną Wodą.

Po raz kolejny „Łazimy dla dzieci”!

Już po raz piąty w trakcie Śniegołazów wspieramy podopiecznych Hospicjum Pomorze Dzieciom. 💙
Przedstawicielki Fundacji będą z nami na początku imprezy – zarówno w Lipuszu, jak i w Czarnej Wodzie. Przed startem będzie można wrzucić datki do specjalnie przygotowanych do tego celu puszek.

INFORMACJE DOTYCZĄCE 15. EDYCJI ŚNIEGOŁAZÓW

W tym roku będzie niezwykle i wyjątkowo, bo wszystkie gwiazdy na niebie nam mówią, że to już 15 rok, kiedy ruszamy razem na szlak nocą. Ile to już kilometrów przeszliście na śniegołazach? Pochwalcie się 

Ale czym tak właściwie są te „Śniegołazy”?

Jest to ekstremalny rajd, którego celem jest przejście około 50 km szlakiem turystycznym w ciągu jednej nocy. Śniegołazy są coroczną imprezą organizowaną przez Akademicki Klub Turystyczny GDAKK. Tradycyjnie dwie grupy uczestników ruszają z przeciwnych kierunków, by spotkać się w połowie trasy.

Kiedy?
W nocy z 8 na 9 lutego

Trasa
Trasa nieco tajemnicza i owiana zagadkami, a będziemy maszerować Szlakiem Kamiennych Kręgów. Kręgi te podobno posiadają dziwne, nie w pełni poznane właściwości, które jeszcze dziś potrafią oddziaływać, zadziwić i wzbudzić zainteresowanie. Tej nocy, w czasie pełni księżyca, dwie grupy piechurów wyruszą z przeciwległych kierunkówz Lipusza i Czarnej Wody, by gdzieś tam po drodze się wyminąć.

Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i będzie trochę śniegu, ale jeżeli nie, to i tak nie zmieni to kilometrażu, bo tym roku do pokonania czeka 53,5 km.

Start:
1) Fontanna w Lipuszu (przy Biedronce)
2) Dworzec PKP Czarna Woda

Zbiórka
Godzina: 18:15
Rozdanie koszulek, map, wspólne zdjęcie i słowo od organizatorów.

Propozycje dojazdu na start

DO LIPUSZA

PKP Gdańsk Wrzeszcz, SKM do Kościerzyny o 16:01 -> w Kościerzynie przesiadka na autobus POLREGIO (komunikacja zastępcza PKP). W Lipuszu jest o 17:49

DO CZARNEJ WODY
PKP w Gdańsku Głównym, pociąg POLREGIO o 16:40 -> w Czarnej Wodzie o 18:03

Powrót
1) PKP Czarna Woda – Gdańsk:
4:34 -> 6:01 (przesiadka 5 min w Tczewie)
6:23 -> 8:07 (przesiadka 18 min w Tczewie)
8:39 -> 10:03 (bezpośrednio)
11:35 -> 12:54 (przesiadka 9 min w Tczewie)

2) Lipusz – Gdańsk:
7:17 -> 10:51 (PKS z przesiadką 1h 43 min w Kościerzynie)
9:48 -> 11:43 (PKP z przesiadką 15 min na SKM w Kościerzynie)
14:41 -> 16:39 (PKP z przesiadką 23 min na SKM w Kościerzynie)

Miejsce wypoczynkowe
Na półmetku trasy (okolice Gołunia) przygotujemy miejsce na regenerację, czyli będzie można sobie przygotować kawę/herbatę na dalszą podróż, ogrzać się przy ognisku, a także rozmasować zmęczone nogi przed dalszą trasą. Dokładne oznaczenie miejsca będzie znajdować się na mapie papierowej, otrzymanej na starcie.

Impreza jest darmowa. Wasza deklaracja skąd startujecie pozwoli nam przygotować odpowiednią liczbę map i rozplanować sprawniejszą organizację całego wydarzenia.

Spotkanie „Pośniegołazowe” odbędzie się 19 lutego. Na spotkaniu wręczymy (zadeklarowanym) uczestnikom dyplomy za przejście całej trasy oraz rozdamy nagrody przekazane przez naszych sponsorów.
Więcej informacji niebawem..

UWAGA!
– Udział w wydarzeniu jest bezpłatny
– Organizator nie zapewnia ubezpieczenia, każdy uczestnik bierze udział na własną odpowiedzialność.